niğde üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı ~ Enver Alan

sadece aylık 100 tl ye reklamınızı bu alana verebilirsiniz.. iletişim için bize ulaşın.

 • Resmin tanımı Başbakan davutoğlu
 • rnek yazı Tayyip Erdoğan
 • yandaş medya bal tutan parmağını yalar
 • Google'dan kontakt lens kamera Günün yazısı
 • amerikanın keşfi amerikayı kim keşfetti
 • bedelli askerlik bedelli askerlik
 • cem evleri cem evlerinin giderleri
 • küresel ısınma küresel ısınma
 • cumhurbaşkanlığı sarayı cumhurbaşkanlığı sarayı
 • integram zenginleri integramdan para kazananlar
 • öğrenci haberi validen öğretmene ziyaret
 • karşıkyaka yaralama haberi karşıkyaka yaralama haberi
 • sivasta kaza sivasta kaza
 • doktor hemşire haberi doktor hemşire bir birini suçladı
 • MEB ŞURASI Milli Eğitim Şurası
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • pramier lig yayın hasılatı pramier lig yayın hasılatı
 • Google'dan kontakt lens kamera Işid saldırdı
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
HABER HABER

niğde üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı

niğde üniversitesi<data:blog.pageName/><data:blog.title/>Niğde Üniversitesi (NÜ) Merkezi Araştırma Laboratuvarında, güneş paneli yapımında kullanılan yüksek verimli güneş hücresi üretiliyor.<br /> <br /> NÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Yrd. Doç. Fuat Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl faaliyete geçen laboratuvarda hetero-junction teknolojisiyle (HİT) 15,6 santimetre ebatlarında yüksek verimli güneş hücreleri ürettiklerini söyledi.<br /> <br /> Bu hücrelerin güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürdüğünü ifade eden Karakaya, ürettikleri hücrelerin veriminin yüzde 18'in üzerinde (güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşme miktarı) olduğunu vurguladı.<br /> <br /> Türkiye'nin bilimsel açıdan yurt dışına bağımlılığını en aza indirmek istediklerini belirten Karakaya, "En büyük hedefimiz, güneş paneli yapımında yerli ürünlerin kullanılması. Biz şunun farkındayız; bu bölge, Türkiye'nin güneşlenme açısından en yüksek verimliliğe sahip bölgelerden biri ve bunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Hem enerjiyi üretmeden önce hücre üretimi hem de yüksek teknoloji konusunda da bu bölgenin birikime sahip olmasını istiyoruz" diye konuştu.<br /> <br /> Karakaya, Türkiye'nin yerli kaynaklarla özellikle yenilenebilir enerji konusunda atılım yapması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:<br /> <br /> "Temeli dış teknolojiye dayalı hücrelerin getirilerek kurulması ya da panel haline getirilmesi, panellerin direkt yurt dışından getirilmesi, ülke ekonomisi için bir zarar. Bu teknolojinin Türkiye'de üretilmesi oldukça önemli. Ar-Ge merkezi olarak, bu bölgeye yatırım yapmak isteyen sanayicilere sahip olduğumuz birikimi aktararak seri üretime geçmelerine yardımcı olmayı planlıyoruz."<br /> <br /> <br /> <br /> "Bu verimlilikte güneş hücresi üreten tek laboratuvarız"<br /> <br /> NÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Seyhan ise laboratuvarda kimyasal buhar kaplama tekniğiyle silisyum tabanlı güneş hücresi ürettiklerini belirterek, "Bir hücreyi yaklaşık 3 saatte üretebiliyoruz. Şu andaki verimliliğimiz yüzde 18'in üzerinde. Bu verimlilikte Türkiye'de şu anda bu teknolojiyle 4,5 watt gücünde güneş hücresi üreten tek laboratuvarız. Bu anlamda da gururluyuz. 4,5 watt enerjinin karşılığı 3 kalem pilin gücüne denk gelmektedir" dedi.

niğde üniversitesi, Niğde Üniversitesi (NÜ) Merkezi Araştırma Laboratuvarında, güneş paneli yapımında kullanılan yüksek verimli güneş hücresi üretiliyor.

http://enveralan.blogspot.com.tr/indexNÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdürü Yrd. Doç. Fuat Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl faaliyete geçen laboratuvarda hetero-junction teknolojisiyle (HİT) 15,6 santimetre ebatlarında yüksek verimli güneş hücreleri ürettiklerini söyledi.

Bu hücrelerin güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürdüğünü ifade eden Karakaya, ürettikleri hücrelerin veriminin yüzde 18'in üzerinde (güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşme miktarı) olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin bilimsel açıdan yurt dışına bağımlılığını en aza indirmek istediklerini belirten Karakaya, "En büyük hedefimiz, güneş paneli yapımında yerli ürünlerin kullanılması. Biz şunun farkındayız; bu bölge, Türkiye'nin güneşlenme açısından en yüksek verimliliğe sahip bölgelerden biri ve bunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Hem enerjiyi üretmeden önce hücre üretimi hem de yüksek teknoloji konusunda da bu bölgenin birikime sahip olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Karakaya, Türkiye'nin yerli kaynaklarla özellikle yenilenebilir enerji konusunda atılım yapması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Temeli dış teknolojiye dayalı hücrelerin getirilerek kurulması ya da panel haline getirilmesi, panellerin direkt yurt dışından getirilmesi, ülke ekonomisi için bir zarar. Bu teknolojinin Türkiye'de üretilmesi oldukça önemli. Ar-Ge merkezi olarak, bu bölgeye yatırım yapmak isteyen sanayicilere sahip olduğumuz birikimi aktararak seri üretime geçmelerine yardımcı olmayı planlıyoruz."



"Bu verimlilikte güneş hücresi üreten tek laboratuvarız"

NÜ Merkezi Araştırma Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayşe Seyhan ise laboratuvarda kimyasal buhar kaplama tekniğiyle silisyum tabanlı güneş hücresi ürettiklerini belirterek, "Bir hücreyi yaklaşık 3 saatte üretebiliyoruz. Şu andaki verimliliğimiz yüzde 18'in üzerinde. Bu verimlilikte Türkiye'de şu anda bu teknolojiyle 4,5 watt gücünde güneş hücresi üreten tek laboratuvarız. Bu anlamda da gururluyuz. 4,5 watt enerjinin karşılığı 3 kalem pilin gücüne denk gelmektedir" dedi.
paylaş on Google Plus

Unknown

  Google hesabı ile
  Facebook hesabı ile yorumla

0 yorum:

Yorum Gönderme

 • memur sendikası saltanatı

  Memur Sendikaları Tam Bir Fiyasko

 • Memur Sendikaların da Menfaat var mı?

 • Sendikalar Çıkar Yuvası Oldu

 • sendika gereksizliği


SICAKLAR ARTTI

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bunaltan sıcaklar daha da artacağı ve yaşlı hasta ve çocukların sıcak havalarda dikkatli olmaları için uyarıldı..

devamı

KLİMA UYARISI

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bunaltan sıcaklar dan kurtulmak için kullanılan klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz..

DEVAMI
 • FİTNES HAKKIN DA BİLGİLER

 • MEMURLARIN GÖREVDE YÜKSELME VE KARİYER HEDEFİ





Enver Alan
İSTEDİĞİMİ YAPARIM
Aslında mevzuat, (değerlendirme yapacak) Milli Eğitim Müdürlerine de Şube Müdürlerine de ben kimle ..
Enver Alan
Adalet...
13 yıldır Devlette yaptığı kadrolaşmayı yeterli bulmayarak, paralel yapı bahanesiyle kamuda yeni bir kirli hareket başlattı. Kendisi gibi..

Duyuru.!!!

sitemize reklam vermek için ücretlerimiz haftalık aylık ve yıllık olarak belirlenir makul fiyatlar ile tekliflerinizi bekliyoruz...

Son dakika haber

50 bin eğitim yöneticisinin unvanları bir kanunla silinse ne olur? bulunanların zaten göreve devamı sağlanacak.Ama ünvan olarak değil görevlendirme ünvan olarak. Olsun.Okullar açılınca bizim sorusunu herkes birbirine niye soruyor.
enveralan.blogspot.comenveralan.blogspot.com/İNDEX

zengin içerikli ve interaktif olarak web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler bizimle iletişime geçebilir veya iletişim formu aracılığıyla mesaj gönderebilirsiniz...

Enver Alan

Ceo