vatan haini ~ Enver Alan

sadece aylık 100 tl ye reklamınızı bu alana verebilirsiniz.. iletişim için bize ulaşın.

 • Resmin tanımı Başbakan davutoğlu
 • rnek yazı Tayyip Erdoğan
 • yandaş medya bal tutan parmağını yalar
 • Google'dan kontakt lens kamera Günün yazısı
 • amerikanın keşfi amerikayı kim keşfetti
 • bedelli askerlik bedelli askerlik
 • cem evleri cem evlerinin giderleri
 • küresel ısınma küresel ısınma
 • cumhurbaşkanlığı sarayı cumhurbaşkanlığı sarayı
 • integram zenginleri integramdan para kazananlar
 • öğrenci haberi validen öğretmene ziyaret
 • karşıkyaka yaralama haberi karşıkyaka yaralama haberi
 • sivasta kaza sivasta kaza
 • doktor hemşire haberi doktor hemşire bir birini suçladı
 • MEB ŞURASI Milli Eğitim Şurası
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • pramier lig yayın hasılatı pramier lig yayın hasılatı
 • Google'dan kontakt lens kamera Işid saldırdı
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
 • Google'dan kontakt lens kamera Google'dan kontakt lens kamera
HABER HABER

vatan haini

Tam da üstteki başlığı taşıyan bir yazıyı bundan dört buçuk sene kadar evvel o zaman köşe yazarı olduğum Star gazetesi için kaleme almıştım. (Star’ın arşivindeki teknik sorundan ötürü, Derin Düşünce’den okuyabilirsiniz yazıyı.)
O zaman “niçin bu kadar çok ‘vatan haini’ var” diye sorarken bana ilham kaynağı olan kişi ise, Hürriyet gazetesinin popüler Kemalist yazarı Yılmaz Özdil idi. Şöyle demişti çünkü Özdil köşesinde:
Türkiye’de her şeyin karaborsası olur. Hainin olmaz… Çünkü, haini en bol ülke Türkiye’dir.”
Ben ise “bu kadar çok vatan haini olmasının bir sebebi olmalı” diye düşünmüş, meseleyi biraz eşelemiş, sonra da şu sonuca varmıştım: Ortada “vatan haini” filan yoktu aslında. Sorun, Türkiye’nin resmi ideolojisinin, bu ideolojiye muhalif olan herkesi peşinen “hain” ilan etmesiydi. Şöyle yazmıştım:
Sorunun kökeninde, otoriter Cumhuriyet’in bazı toplumsal kesimleri ‘var olmaması gereken yapılar’ olarak kabul etmesi yatıyor. Bu dayatmaya boyun eğmeyenler de ‘vatan haini’ ve ‘iç düşman’ damgası yiyor. Çözüm, önce toplumda var olan her kesimin meşruiyetini kabul etmek, ondan sonra da hepsinin hak ve özgürlüklerini garantileyecek bir demokrasi inşa etmektir.”
O zamanlar, yani 2010 senesinde, söz konusu “vatan haini” edebiyatının ana kaynağı Kemalist kesimdi. Buna karşı çıkan, yerine çoğulcu bir demokrasi vaad eden en önemli siyasi güç de AK Parti’ydi. Ben de beğenerek, severek destekliyordum AK Parti’yi.
Ama o zamandan bu yana çok değişti. 
Bugünün Türkiyesi’ne baktığımda yine çok hararetli bir “vatan haini” edebiyatı görüyorum. Ama bu sefer AK Parti’nin düşmanlarından değil, bizzat AK Parti’den (daha doğrusu Başbakan Erdoğan ve çevresinden) kaynaklanıyor bu söylem. Demeçlerinde, yazılarında, programlarında, bize, özetle, şöyle bir şey söyleyip duruyorlar:
Yeni Türkiye, Erdoğan liderliğinde şahlanmış durumda. Bunun önünü kesmek isteyen dış güçler, içerdeki maşalarını devreye soktular. Geziciler, Faiz lobisi, Baronlar, Paralelciler ve Batıcı liberaller, bu plana hizmet ediyor. Tek istedikleri, Türkiye güçlenemesin, başını kaldıramasın.” 
Oysa, Erdoğan ve çevresi tarafından “hain” diyerek öcüleştirilen bu kesimlere kulak verirseniz, hepsinin kendilerince makul itirazları, dertleri, tepkileri olduğunu görüyorsunuz. Ama “yok, yok, onların ne dediğine bakmayın, arkalarındaki gizli güçlerin kirli hesaplarına bakın” diye bizi uyarıyor yeni “vatan haini” avcıları. O gizli güçlere ve kirli hesaplara dair de sürekli dehşetengiz komplo teorileri üretiyorlar.
Kemalizm ile yeni yeni gelişmekte olan Erdoğanizm arasındaki bu şaşırtıcı söylem benzerliği, aslında o kadar da şaşırtıcı değil. Çünkü, birisi pozitivist diğeri İslami referanslar taşısa da (ve birisi “azınlığa” diğeri “çoğunluğa” yaslansa da), bazı ortak noktaları var:
1) Her iki ideoloji de tarihsel bir “kurtarıcı” rolü oynayan, şaşmaz, yanılmaz, sarsılmaz bir lidere sahip.
2) Her iki ideoloji de bir “büyük anlatı”ya sahip. Yani, sadece bugünü değil, yüzyılları etkileyecek kutlu bir dönüşümün kilit noktasında durduklarını iddia ediyorlar. 
3) Her iki ideolojinin müntesipleri de, millet için tek kurtuluş yolu olarak gördükleri siyasi projelerine karşı çıkanların iyi niyetli olabileceğine inanamıyor. Arkalarında mutlaka şeytani bir plan arıyor.
Bu üçüncü maddede anlattığım eğilimin tipik bir örneği, Gezi Parkı protestocularının 3. Havalimanı’na ve 3. Köprü’ye itirazının hemen “Türkiye’nin önünü kesme” komplosuna bağlanmasıdır. Oysa, biraz dinlerseniz, bu itirazı dile getirenlerin kendilerince makul çevreci ve solcu gerekçeleri olduğunu görebilirsiniz. (Hiç solcu olmayan, dolayısıyla “kalkınma”yı destekleyen,  3. Havalimanı’nı ve 3. Köprü’yü de prensipte onaylayan biri olarak söylüyorum bunu.)
Aslında burada karşımıza çıkan sorunun bir “siyasi kültür” sorunu teslim etmek lazım. Bir başka deyişle, siyasi kültürümüz, bize taban tabana zıt düşünen insanların da vatansever olabileceğini kabul etmeye, bunun ima ettiği çoğulculuğu içselleştirmeye pek müsait değil. Kemalistler ve AK Parti ile sınırlı olmayan, “milli” bir problem bu.
Ama bu milli problem şu ara en çok Erdoğan ve çevresinde temayüz ediyor. Çünkü iktidarda olan ve bu iktidarı sınırsızca kullanmak isteyenler onlar. Bu otoriterliğin beslediği reaksiyonlar karşında da, “biz nerede yanlış yapıyoruz” diye sormak yerine, aynı Kemalistler gibi, “vatana ihanet” suçlamasına başvuruyorlar. Hatta, aynı Kemalistler gibi, bazı toplumsal kesimleri “var olmaması gereken yapılar” sayma emareleri dahi gösteriyorlar. 
Ben ise, dün dediysem, bugün de onu diyorum: 
Türkiye’yi huzura kavuşturacak olan, “vatan haini” avcılığı değildir. Önce toplumda var olan her kesimin meşruiyetini kabul etmek, ondan sonra da hepsinin hak ve özgürlüklerini garantileyecek bir demokrasi inşa etmektir.
Yoksa daha çoook “vatan haini” avlarız.
paylaş on Google Plus

Unknown

  Google hesabı ile
  Facebook hesabı ile yorumla

0 yorum:

Yorum Gönderme

 • memur sendikası saltanatı

  Memur Sendikaları Tam Bir Fiyasko

 • Memur Sendikaların da Menfaat var mı?

 • Sendikalar Çıkar Yuvası Oldu

 • sendika gereksizliği


SICAKLAR ARTTI

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bunaltan sıcaklar daha da artacağı ve yaşlı hasta ve çocukların sıcak havalarda dikkatli olmaları için uyarıldı..

devamı

KLİMA UYARISI

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bunaltan sıcaklar dan kurtulmak için kullanılan klima kullanırken nelere dikkat etmeliyiz..

DEVAMI
 • FİTNES HAKKIN DA BİLGİLER

 • MEMURLARIN GÖREVDE YÜKSELME VE KARİYER HEDEFİ

Enver Alan
İSTEDİĞİMİ YAPARIM
Aslında mevzuat, (değerlendirme yapacak) Milli Eğitim Müdürlerine de Şube Müdürlerine de ben kimle ..
Enver Alan
Adalet...
13 yıldır Devlette yaptığı kadrolaşmayı yeterli bulmayarak, paralel yapı bahanesiyle kamuda yeni bir kirli hareket başlattı. Kendisi gibi..

Duyuru.!!!

sitemize reklam vermek için ücretlerimiz haftalık aylık ve yıllık olarak belirlenir makul fiyatlar ile tekliflerinizi bekliyoruz...

Son dakika haber

50 bin eğitim yöneticisinin unvanları bir kanunla silinse ne olur? bulunanların zaten göreve devamı sağlanacak.Ama ünvan olarak değil görevlendirme ünvan olarak. Olsun.Okullar açılınca bizim sorusunu herkes birbirine niye soruyor.
enveralan.blogspot.comenveralan.blogspot.com/İNDEX

zengin içerikli ve interaktif olarak web sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler bizimle iletişime geçebilir veya iletişim formu aracılığıyla mesaj gönderebilirsiniz...

Enver Alan

Ceo